Jdi na obsah Jdi na menu
 


Tyrani: Caligula=Botička-I tak krásná šíje se dá lehce setnout, pokud já poručím

2. 6. 2013

 

caligula.jpg

 
Prolog: Natočili podle něj kontroverzní film. Kontroverzní leda v té době. Až v posledních letech se změnil jednostranný a puritánský názor historiků o římské genialitě a vidí už je bez skrupulí. Za druhé v té době byl kontroverzní i 9 a půl týdne, údajně erotický film, pro mě milostné drama. Za třetí byl Řím do nedávna pokládán za zakladatele západní společnosti a tvůrce jejich hodnot. Byli to spíše Řekové, od kterých převzali nejvíc. Jen Kolosseum bylo upravené řecké divadlo. Řekové stavěli s betonem. Nosili ty samé tógy. Pili víno smíšené s vodou, protože jednak bylo silnější a jednak panoval zvyk, že jen barbar pije víno v čisté podobě. No a od Římanů to odkoukali leda lajdáčtí hospodští. Dnešní Tyran je symbolem zvrácenosti a zkaženosti v nejzazších mezích. Film byl jen autentickým zpodobněním skutečnosti a to se tam ještě všechno určitě nevešlo. Caligulu hrál Malcolm McDowell, chlap, který snad nehrál nic jiného než šílence. Jednou gestapáka, jednou masového vraha Čikatilova. A taky měl výraz šílence snad už od dětství.  A jaký panovník byl Caligula? Co to bylo za člověka? Posuďte sami!!!!

 

 Vojenská holínka s tvrdou podrážkou: Caligula se narodil synovci Tibéria Germanicovi roku 12 n. l. Když pobýval s otcem mezi druhým a čtvrtým rokem života na rýnské hranici, nosil miniaturní vojenské holínky, proto mu říkali vojáci Botička=Holínka.
Vzpomínám si na drsný citát Stalina, který nosil těžké kožené holínky i v létě a na dotaz, proč je nosí, odpověděl:,, Proč je nosím? Když někoho takovou botou kopnete do xichtu, tak už nenajde zuby, noste holínky!´´ Caligula byl poslední z Germanicových dětí, který přežil jejich čistku. Přesto si ho držel Tibérius blízko těla posledních pět let svého života. Samotný Tiberius měl označit Caligulu jako zmiji a jeho babička už měla v jeho dětských letech rozpoznat náznaky násilného chování, také se k němu chovala velice autoritavně. Bohužel zemřela na začátku jeho vlády. Vědci se domnívají, že mohla významně ovlivnit jeho chování.
Zatím se učil u Tiberia jeho sexuálním úchylkám a orgiím. Spekuluje se, že měl roku 37 sáhnout Tiberiovi na život, popřípadě ho nechat udusit poduškou prefektem Macronem. Další teorie mluví i o otrávení, uškrcení apod.. Každopádně je pravdou, že i když hodnotil nový císař Tiberia velice hanlivě, nechal mu vystrojit honosný pohřeb. Jenom za boha ho neprohlásil, jako tomu bylo zvykem. Začátek jeho vlády, vlastně první rok, zkalila jenom likvidace Macrona, který mohl Caligulu kompromitovat, takže na té vraždě Tiberia něco bude.
Caligula vyhlásil amnestii pro politické vězně z doby Tiberia, povolil čtení i vlastnění literatury zakázané za svých předchůdců a celkově uvolnil cenzuru. Jako syn vojevůdce Germanica ho i opěvovaly legie, protože od něj očekávaly navázání na otce. Byl velice nadaným řečníkem, ale své umění bohužel využíval k pohanění umělců jako Homér, Ovidius Naso a Vergilius. A bohužel už tehdy se projevovala jeho prudká změna nálad. 
A pak přišel šok, když v říjnu toho roku císař onemocněl zápalem mozkových bran, málem nepřežil, ale jak říká klasik:,, Už nikdy nebude jako dřív.´´ Tehdy se u jeho paláce shromáždil dav lidí a nabízel obětovat své životy za život mladého císaře. Je otázka, jestli by to udělal i potom! Zápal mozkových blan skutečně může postihnout i mozek a celkově psychiku. Do toho byl pravděpodobně epileptik a objevovaly se u něj schizofrenní stavy.
Skutečně byl pro ženy přitažlivý a vystřídal čtyři manželky i přesto, že měl zakulacenější postavu, jen krk a nohy hubenější. Jeho první manželka brzy zemřela a další dvě si přivlastnil od senátorů už po jejich svatbách jako něco na způsob práva první noci, ale brzy je odvrhl. Ta poslední mu dala dceru, ale také ho dopovala neznámou drogou jako afrodisiakum, která jeho psychickému stavu nepřidala.
Dále miloval všechny své tři sestry. Tu nejmilovanější Drusillu si chtěl i vzít po vzoru faraonů, ale rozmluvila mu to. Když zemřela, dal jí prohlásit za bohyni. Vzhledem k tomu jak se zachoval pretoriánský prefekt Seianus a později i Macron, nedůvěřoval Caligula pretoriánům a dal přednost osobní stráži složené z Germánů.
Jeho excesy nadále pokračovaly. Když roku 39 táhl do Germánie a Británie, dal popravit za údajnou vzpouru místodržícího Horní Germánie, stejně jako manžela sestry Drusilly a zbylé dvě sestry poslal do vyhnanství.
Celé tažení byla fraška, když nechal Caligula své Germány sbírat na pobřeží Galie mušle a poslouchat jejich šumění. Dále udělal divadelní představení bitvy, kdy rozdělil vojáky a jakoby zajal Germány na druhém břehu řeky, který dobyl. Neopomněl si ale připravit v Římě triumfální pochod.
Už od začátku vlády vedl velmi rozmařilý a rozhazovačný způsob života, který ale veřejnosti nevadil, protože rozdával štědré dary a pořádal hry. Když na ně neměl peníze, řešil to kuriózními způsoby, jako třeba založením císařské bordelu, kde nechával za úplatu souložit kohokoliv s manželkami senátorů.
Sám podporoval hazard a sám vedl hazardní hry. Jednou takhle seděl u kostek a hraní ho přestávalo bavit, tak se omluvil, že se jde nadýchat čerstvého nočního vzduchu. Před palácem si všiml, že jeho hosté zde mají ubytovanou celou karavanu, tak jí dal potají zabavit a spokojeně se vrátil k hraní kostek.
Jeho megalomanství neznalo též mezí. Nechal postavit přes Neapolský záliv most z lodí, přes který přešel jako bůh Neptun. Sám se připodobňoval bohu a chtěl tak být znázorňován a často se převlékal do ženský šatů. 
Když chtěl tak postavit svojí sochu v Jeruzalémě, vyvolal málem vzporu a na poslední chvíli si to rozmyslel. Se svým koněm vjel do senátu, jmenoval ho konzulem, dal mu dům se služebnictvem a spal vedle něj. Dále senátory ponižoval třeba tak, že museli utíkat vedle jeho spřežení a nutil je po něm napodobovat zvířecí zvuky.
V lednu roku 41 už ho měli všichni v Římě dost. Pretoriánští tribuni se 24. ledna sešli, aby ho zabili. Když odcházel se svojí rodinou z divadla tajným průchodem do paláce, byl napaden dvěma tribuny, kterým se vysmíval, jeden ho jen škrábnul a meč sjel po jeho klíční kosti. Druhý ho bodnul přímo do hrudi. Germánská stráž už pak jen zírala jak zabíjejí i Caligulovu ženu a s jeho dítětem praštili o zeď tak, že mu roztříštili hlavu.
Celá příhoda má komický závěr, kdy se další císař přítomen vraždě schoval před vrahy za záclonu a místo očekávané smrti byl pozdraven jako císař. Jmenoval se Claudius a byl Caligulovým strýcem. Zlikvidován nebyl jen kvůli chatrnému zdraví a odpudivému vzhledu, kdy se mu každý jen posmíval…
 
Epilog: Onen citát v názvu této části pronesl Caligula právě, když si vybíral ženu senátora, která se mu líbila. Samotný Caligula je složitou postavou připomínající znuděného puberťáka, hledajícího zábavu a uspokojení, který jak říkají historici:,, Odsunul vládu na vedlejší kolej!´´ Je krutou pravdou, že jeho ,,zábavě´´ napomohlo psychické rozpoložení ladící jeho postavu, důsledek nemoci, možné epilepsie, alkoholismus, závislost na drogách, schizofrenie a hlavně 5 let kazící výuky jeho prastrýce Tibéria. Asi se ptáte, proč tato čtyřletá vláda samotná nezpůsobila úpadek Říma a jeho pád? Jednak Caligula zasahoval víceméně do dění v hlavním městě a přilehlých oblastech a nezasahoval do státní sféry pod vlivem senátorů, schopných vojevůdců a racionálně uvažujících funkcionářů. Jeho terror se tedy netýkal ani tak státu jako jeho osoby a bezprostředního okolí, které nejvíce ovlivnil.

Django

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář