Jdi na obsah Jdi na menu
 


Tyrani: Borgiové-La Famiglia de Cosa Nostra

 

cesare_borgia_leaving_vatican_hi.jpg

 
Papež Lev XI.: ,,Slouží nám dobře ten mýtus o bohu!!!!´´
Prosím ty, kteří věří až příliš v boha a věří v neomylnost Svatého otce, ať odkloní zrak, vypnou stránku s textem a zklidní svůj srdeční tep. Mohlo by to s nimi švihnout!!!!
Prolog: Sexuálních úchylek je jako máku. Zoofilie, nekrofilie, nymfomanie, sodomie, masochismus, sadomasochismus, polygamie a kdo ví, jestli se ještě nějaké neobjeví. Marie Terezie byla prý taková pokusná nymfomanka. Jednak měla mít soulož i s koněm, pročež bylo i pro ní vyrobeno na to speciální zařízení a měla na následky toho poměru i zemřít. Jednak, když zaváděla mravnostní policii, celá Vídeň a snad i monarchie žila anekdotou z toho, jak prohlásila před svojí armádu, že kdo se nebude chovat mravně, nebude nadále povyšován. Hned vystoupil polní maršál Daun a pravil:,, Drahá Marie, jsem velice potěšen, že už nejsem tvůj ,,poručík! ´´ A taky řádila v mládí tak, že na ní s Lotrinským spadla nebesa. Říkala Lotrinskému Myšák a on jí Rézi.
Její kolegyně, vládkyně carského Ruska Kateřina II. udělala z jednoho milence polské krále, načež s jeho vlivem se jí podařilo urvat si Polsko při pozdějším trojím dělení. Z druhého milence se stal úspěšný muž, a protože to byl jinak Chlubil, přijela se na něj podívat, jak se mu daří. A protože kníže dostal strach, postavil dokonalé makety vesnic na svém panství s najatými herci představujícím spokojené vesničany. Ano, byly to Potěmkinovy vesnice. Tento nápad pak použila Kateřina, aby ukázala v zahraničí, jak dobře se má její země a vyvolala falešný dojem z velikosti zaostalého Ruska. Tehdy prostě v kariéře vítězil úspěch v posteli. Co na to její manžel? Slabomyslný panovník dopadl tak, jak tehdy musel nepohodlný psychopatický člověk dopadnout. Byl tajně odpraven.
A pak tu máme markýze de Sade, který přišel se sadomasochismem, pojmenovaným po něm. A i takový Himmler si liboval v bičování při sexu se svojí sekretářkou. Hitler mu do toho nemluvil. Jednak by byl skandál, jednak on sám se nechával pomočovat na zádech od neteře.
Prabába našeho Rudolfa II. se jmenovala Jana nebo také Johana Šílená. Po smrti manžela Filipa Sličného musela jeho rakev s tělem následovat vdovu i za morové rány po Španělsku. Co kdyby totiž napadlo nějakou bohapustou ženštinu vyspat se s jejím miláčkem? Takhle nemohla ani přespat v klášteře. Byl totiž ženský. A za starých dob máme i zvyklost vzájemných sňatků s příbuznými.
Faraoni a inčtí panovníci si brali své sestry. Nemusím snad připomínat, že z toho byla řada genetických onemocnění, jako třeba právě moje hemofilie. A ve středověku bylo obvyklé dávat dohromady bratrance a sestřenice. Ale i tak byli šílenci, co to chtěli jinak. Lope de Acquirre zvaný Hněv boží si chtěl vzít svojí dceru, dobýt Latinskou Ameriku a vytvořit nejčistší královskou dynastii. Zbláznil se prý při cestě za El Doradem. Já Vám teď představím rodinu, která byla zkažená až do morku kostí, a přesto její odkaz přežil do dnešních dnů v knihách, filmech, uměních i moderních diktaturách…
 

alexander_vi.gif

 

Svátost a hřích ve stínu sutany: V roce 1492 dosedá na papežský stolec muž, který mohl být vše, ale vůbec ne papežem. Kolumbus objevuje Ameriku. Španělé vyhání muslimy a Židy ze Španělska. Na Balkáně hospodaří Turci a chystají se dál. Anglie se vzpamatovává z Války růží. Francie zbrojí a chystá se do války proti Neapolskému království, které patří pod Španělsko. V Čechách vládne ,,nějakej Vláďa Bene.´´ Naše psycho-andělská tvář nese jméno Rodrigo Borgia a jako papež se bude jmenovat Alexandr VI. Jeho strýček, papež Kalixtus III., mu zařizuje kardinálské místo v jeho pouhých 25 letech (1455). Je to původem šlechtic ze Španělska, a tak nemá v Římě moc velikou oblibu. Abychom však pochopili, v jaké špíně tehdy Řím žil, musíme si uvědomit, že papež Inocenc VIII. považoval korupci za běžnou. Že Řím měl před nástupem Rodriga 50 000 prostitutek. Že zemřít tu bylo tak snadné, že každý den leželo průměrně 14 mrtvol v Tibeře. Že každý mnich rozdával odpustky na ulici jako kramář snad po celém Římě, stejně jako se i veřejně miloval. Inocenc nebyl jiný a ještě před smrtí pil na posilu mléko z bradavek svých milenek a prodělal prý krevní transfúzi. Přesto zemřel stejně jako dva mladí chlapci, z jejichž paží ta krev byla. Rodrigo Borgia vyhrál konkláve tak, že všechny přítomné kardinály podplatil nebo vydíral. Hned na začátku své kariéry pořádal v římském Kolosseu corridu. To by ani tak nevadilo, ale představte si ty jeho obrovské orgie v Andělském paláci s celou armádou děvek, kterým s kardinály házel šperky. Opevnil Andělský Řím a celkově rozšiřoval město. Roku 1493 měl i rozdělit vliv v objevené Americe na portugalskou a španělskou část. Ovšem pokud se předtím říkalo, že si nemůžete být v Římě jistí životem, teď to platilo dvojnásob. Ostatně jeho současník Niccolo Machiavelli o něm podává například tuto zprávu: ,,Nikdy nedělal nic jiného a na nic jiného nemyslel, než jak obalamutit lidi a vždycky mu na to někdo skočil. Nikdo také nedovedl horlivěji přesvědčovat a stvrzovat to, co hodlal nejméně dodržet. Jeho úskoky se vždycky zdařily, jak si přál, protože se znamenitě vyznal v lidech…..´´

bartolomeo_veneto_lucrezia-borgia.jpg

Měl celý sbor milenek. Juliunu Farnese se kterou se nechal vymalovat jako s polonahou Marií. Giulii Farnese-Orsini, které dal za odměnu kardinálský klobouk pro jejího bratra Alessandra. A pak ta nejznámější favoritka, Vanozza de Cattanei, která mu dala čtyři děti. Cesara, Juana, Joffreyho a Lukrécii. Z Cesara udělal kardinála, ale ten sám toužil po vojenských činech, jak už napovídá jeho jméno. Juan se stal velitelem papežské armády a Lukrécie se stala diplomatickou zbraní. Joffrey se stal pak už jenom knížetem, protože papež se pyšnil jen třemi předchozími potomky, se kterými chtěl vybudovat novou Římskou říši a sjednotit Itálii. Protože by správně mít děti neměl, prohlásil je za své synovce a neteře. Podobně jako Hněv boží miloval svojí dceru a měl jí nechat milovat i Cesarem, aby po vzoru faraonů vládla čistá dynastie. Lukrécii provdal už roku 1492 za Giovanniho Sforzu z Milána, který se ale dalšího soužití s Lukrécií zalekl, když milánští Sforzové spojili své síly s francouzským králem Karlem a Borgiové naopak s Neapolí. Utekl od své ženy k bratranci Ludovicovi. Papež zrušil manželství a prohlásil Giovanniho za impotenta. Ten na to bouřlivě pozval do bordelu kardinály, kde jim osobně ukázal jak mu to jde a pak žádal ať dokáže Lukrécie, že je naopak panna. Papež raději šáhl hlouběji do kapsy a zaplatil Giovannimu 31 000 zlatých a ten s ochotou přiznal, že impotentem skutečně je.  Lukrécie šla na čas do kláštera, kde ale netrpěla celibátem. Naopak, vrátila se jako těhotná. Příslušného prznitele pak vlastnoručně ubodal Cesare v Andělském paláci, neboť se jednalo o komorníka Pierotta Calderoniho. Následně provdali Lukrécii za Alfonsa Aragonské vládnoucího v Neapoli. Roku 1500 se ale opět změnil politický vítr a Borgiové už byli nedávno dohodnutí na spojenectví s novým králem Francie Ludvíkem. Alfons musel z cesty. Proto na něj poslal Cesare vrahy přestrojené za žebráky. Těžce pobodaného Alfonse zachránili jeho sluhové, ale v Andělském paláci, kde se o něj starala jeho žena, v bezpečí nebyl a Cesare si pro něj přijel v čele oddílu jezdců. Zděšený Alfons se pokusil Cesareho zastřelit kuší, ale minul a oddíl ho zabil. Poslední sňatek Lukrécie byl s ferrarským princem Alfonsem d´ Este. Porodila mu řadu dětí a spokojeně dožila. Zemřela krátce po porodu roku 1519.

images.jpg

V onom roce zlikvidoval i papež svojí překážku ve Florencii a to fanatického mnicha Savonarolu. Jeho diplomatické pletichy měly také své grády, když přijal spojenectví s Osmanskou říší, tedy nepřáteli křesťanského světa. Jak již bylo řečeno, pokoušel se sjednotit Itálii. Jeho syn Juan se nesnášel s bratrem Cesarem a dával to otevřeně najevo, kdy ho měl i proklít, aby na něj přišel syfilis. Juan se osobně pokusil sjednotit Itálii, ale byl s papežskou armádou poražen roku 1497. Krátce potom se i konala večeře mezi ním a Cesarem, kde padla i ostřejší slova. Krátce na to bylo nalezeno Juanovo tělo v Tibeře. Očitý svěděk měl vidět maskovaného muže, který se zbavuje těla a pak před jiným poklekl a oslovil ho můj pane. Na oné večeři byl také maskovaný muž, který ještě s Cesarem Juana doprovázel domů. Zatímco Cesare se odpojil a varoval bratra, že noční Řím není bezpečný, maskovaný muž zůstal. Vražda Juana byla předložena veřejnosti jako akt Orsiniů a Sforzů, kteří měli brzy zažít Cesareho peklo. Papeže ani nenapadlo vyšetřovat, co se stalo. Tři dny byl uzavřený ve svých komnatách, ale po vyprchaném hněvu a smutku jmenoval Cesareho velitelem armády na místo zemřelého Juana. Cesare sestavil vojsko z armády francouzské krále, vlastní papežovy armády i žoldnéřů. Kuriózní byla i příhoda, kdy si půjčil vojsko od knížete Urbaniho, aby ho použil proti němu a jeho poklad a sídlo nechal plenit svými muži. Údajně se měl zajímat o tehdejší vynálezy Leonarda da Vinciho a jejich využití v bitvách. Není to však podloženo. Každopádně víme, že nešetřil na vlastním zlatém brnění, ani na nejmodernějších válečných zbraních, které ve velkém vyráběli nejlepší zbrojíři, co měl k dispozici. Jeho chování ovšem odporovalo lidské morálce, kdy například při obležení Kateřiny Sforzy slíbil, že pokud se Kateřina vzdá, nechá ji naživu a bude s ní slušně nákladat. Místo toho jí na místě znásilnil a odvedl do Říma jako pejska na řetízku. Tímto a terrorem v Římě, kdy skutečně nebyla noc, aby nikdo neležel v Tibeře, upevňoval svojí vládu. Přitom o něm Machiavelli z Florencie, který ho několikrát navštívil jako diplomat, označil za ideálního panovníka ve svém díle Vladař, ač sám o něm v díle píše jako o tom, kterého nemůže jmenovat. Tak sjednotil Cesare střed dnešní Itálie a sňatkem se sestrou navarrského krále upevnil dále svojí moc a získal i majetek a tituly ve Francii.

 

Pak už se psal rok 1503 a Cesare byl s otcem pozván na večeři ke kardinálu Castellimu na večeři. Bylo to na sv. Vavřince 10. srpna. Po večeři vzala Cesareho a Rodriga náhlá nevolnost. Zatímco Rodrigo po několika dnech v horečkách zemřel, zesláblý Cesare přežil. Což byl zázrak, protože posledních pár let ho trápil i syfilis a tak mu znetvořil tvář, že musel nosit masku. Nejprve se říkalo, že se jedná o otravu. Castelliho měl prý Rodrigo chtít otrávit, ale jeho zabiják byl Castellim přeplacen, aby obrátil stranu. Dnes se zdá, že to byla malárie, protože onemocnělo i několik kuchařů a dalších hostů. Papežovo tělo překvapivě zčernalo a později v rakvi doslova puklo a vyvalila se z něj smradlavá tekutina. Borgiovské impérium se sesypalo jako domeček z karet a Cesareho armáda se rozešla. Nový papež Pius III. se udržel jenom 26 dní a byl slabý. Po jeho smrti papež Julius II. zrušil modlitby za Alexandra VI.  a dal uvěznit a deportovat Cesareho do Španělska. Tady se mu podařilo utéct a kontaktovat svého švagra. Myslel si, že s jeho vlivem dobude zpět svoje dominium. Místo toho zemřel jako kondotiér roku 1507 ve službách svého švagra. Bojoval prý statečně, jeho tělo údajně zdobilo 23 ran stejně jako Julia Caesara. Kdysi nejobdivovanější a nejobávanější muž zemřel jako vojenský pronajímatel žoldnéřských oddílů. Ač nepostradatelný, tak zároveň opovrhovaný.
 Epilog: A z toho všeho zbyla kniha Vladař, podle které bych se opravdu neinspiroval, protože se jedná o takový základ fašistické moci. Zkaženost církve dostala poslední ránu na tridentském koncilu mezi lety 1545 až 1563, kde byly zrušeny odpustky a připraven program nápravy. Příště nebudeme už cestovat slunnou Itálií, ale za sluncem půjdeme na Východ mezi moderní diktátory.

 

Zdroje: Fidler, Jiří: Samovládci a diktátoři

​Machiavelli, Niccolo: Vladař

Hollingsworthová ,Mary: Borgiové: Rod s nejhorší pověstí

Django

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář