Jdi na obsah Jdi na menu
 


Polozapomenutí hrdinové: Wyatt Earp

26. 2. 2013

 

dodgecitypolicecommission.jpg

 
Prolog: Barman nalévá šerifovi kávu. Vysoký šerif s lehkým úšklebkem požádá o doutník. Když ho dostane, nechá si připálit. Barman to už nevydrží a povídá šerifovi: ,, Wyatte, bude se střílet? ´´ Muž si posune klobouk do čela a odpoví: ,, Možná ! ´´ Barman pokračuje: ,, Potřebujete pomoc?´´ Muž se stará jen o kafe a zabručí: ,, Uvidíme !!!´´
 
Asi takhle nějak jednal Wyatt Earp před přestřelkou u O. K. Corrallu. Byl hubený, vysoký 180 cm a na dálku jste ho poznali podle obrovského kníru. Další charakteristickým znamením bylo časté popíjení kávy, protože v mládí propadl alkoholu a málem na nekvalitní alkohol zemřel. Od té doby byl abstinent.Dokázal být ledově chladný a domluvit se. Dokázal ale být i tvrdý. Místo střelby ale omračoval a střílel, když opravdu musel. Toto je jeho příběh!

 

 

Mladý Wyatt: Narodil se v roce 1848 na rodinné farmě v Illinois. Otec mu dal jméno po svém veliteli z americko-mexické války. Jeho bratři ještě bojovali v občanské válce na straně Unie, když Wyatt odešel s otcem a matkou do San Bernardina v Kalifornii. Začal tu pracovat u dostavníkové společnosti, kde šlo často o život, zároveň dělal rozhodčího v boxu a studoval právo.
Později si vzal krásnou slečnu Sutherlandovou v Missouri, která mu ale brzo zemřela na tyfus. Spálil dům, toulal se po okolí a kradl, aby měl na alkohol, kvůli kterému málem zemřel a později byl zadržen za krádež koně. Táta za něj zaplatil kauci, dostal ho z vězení a domluvil mu.
Wyatt pak lovil pět let bizony pro železniční společnost. Tehdy potkal i budoucí kolegy Bartoloměje a Eda Mastersonovi. Bizonů ale ubývalo, a tak si hledal výnosnější práci. Ve Wichitě v Kansasu vzal místo krupiéra a později přijal džob šerifova pomocníka.
Začal tu prosazovat zákaz zbraní, které sebral každému, kdo chtěl do města vstoupit a při odchodu mu je vrátil. Příliš často totiž docházelo k násilí. Rozjaření kovbojové, kteří hnali dobytek řadu měsíců z Texasu a Nového Mexika třeba zrovna do Wichity a neměli ten čas ženskou ani alkohol se potřebovali vyřádit, a proto vjížděli do ulic a stříleli jen tak do vzduchu, aby celé město vědělo, že kovbojové přijeli. Pak stačilo trochu alkoholu, podvádění v kartách, nebo jenom blbá poznámka a už se tasily zbraně. Wyatt tohle musel často řešit. Když někdo nechtěl odevzdat zbraň, nebo se dopouštěl násilí, Wyatt mu zkusil nejdřív domluvit (údajně někdy stačil i Wyattův pohled). Po neúspěšném domluvení už následovalo jenom zbůvolení. Zbůvolení je silná rána přes hlavu pažbou pistole, kterou chytnete za hlaveň, prsty okolo lučíku.
wyatt_earp_portrait.png
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Do Wichity odešli i Wyattovi bratři, protože všichni bratři měli svůj sen o zbohatnutí a velkém rodinném domě, který si pak postaví. Jenomže pak byli nařčení z podvádění a museli po dost bouřlivé rvačce odejít. Wyatt přijal místo v Dodge City, dalším dobytkářském městě. Dělal zde to samé co ve Wichitě. Do toho se ještě pokoušel hledat zlato. Jenomže vadil místním občanům. Prý byl příliš tvrdý. Tak si dosadili jeho kolegu a kamaráda Eda Mastersona, o kterém řekl Wyatt jasně, že na to nemá a měl by toho nechat. Také ho za pár měsíců zastřelili dva opilí kovbojové, protože se nedržel Wyattových rad.
V té době byl Wyatt federálním šerifem, ale jak slyšel, co se stalo, ihned se vrátil a dal to v Dodge City do pořádku. Pak ale jednoho dne pochopil, že spravedlnost je skutečně slepá. V domě starosty byla zastřelena jedna místní herečka a zpěvačka. Společně s Mastersonem a dalšími střelci našel vraha a byl pochválen. Vraha si ale po pár dnech vyzvedl jeho bohatý příbuzný, který podplatil soudce. Wyatt tedy odešel v roce 1879 po čtyřleté službě šerifa z funkce.
Odešli i jeho bratři Virgil, Morgan a James. Společně s manželkami (Wyatt si vzal v Dodge City místní prostitutku, která ale byla závislá na opiu a z Wyatta jenom tahala peníze) odešli do Tombstone, kde se nedávno našlo zlato. Wyatt začal znova podnikat jako bankéř v karetních hrách a krupiér. James si otevřel bar. Morgan začal dělat v místních dolech a Virgil se stal zástupcem šerifa.
Na podzim 1880 se i Wyatt stal zástupcem městského šerifa. Problém byl tenkrát v tom, že byli dva šerifové. Jeden městský a druhý okresní. Městský šerif podléhal okresnímu a také to tak vypadalo.
Okresní šerif byl totiž podplácený místním kovbojským gangem Clantonů a jejich lidí. Do toho byl demokrat a příznivec Jihu. Wyatt a  jeho bratři byli příznivci Unie a republikáni. Clantonovi měli dobrý vztah s městem, protože ho pomáhali vybudovat. Kradli koně a dobytek v Mexiku, který prodávali armádě, ale neštítili se ani vražd a přepadů dostavníků. V Tombstonu zabili městského šerifa a přepadali místní dostavníkovou společnost.
Wyatt to chtěl řešit, ale okresní šerif mu šlapal na paty a od kovbojů měl i výsměch, když mu ukradli vlastního koně. Všechno vyústilo v přestřelku u O.K. Corralu, kdy zůstal stát na nohou jenom Wyatt. Trvala třicet vteřin a jeho bratři byli lehce raněni. Kamarád Doc Holliday schytal kulku do opasku. Čtyři bandité byli mrtví a dva utekli.
Wyatt byl s bratry obviněn z vraždy, ale nic si z toho nedělal. Na výroční hře v kulečníku ale schytal bratr Morgan kulku od Clantonských vrahů a Virgil byl zmrzačen (na následky zranění přišel o ruku, ale pokračoval úspěšně v práci šerifa).
Když odváželi Morganovo tělo, čekali na nádraží na Wyatta a Virgila zabijáci Isaac Clanton a Frank Stilwell. Isaac Clanton stačil utéct, ale Franka rozstřílel Wyatt brokovnicí.
Další měsíce pronásledoval vrahy svého bratra. Florentina Cruze zabil na Tombstonské pile. Dalšího ulovil Kudrnáče Billa. Jeho tělo našli uprostřed místního potoka rozpůlené brokovnicí.
Jako posledního dostal Wyatt Johnyho Ringa. Bylo to poblíž pily u Turkey Creek. Úplně náhodou na něj narazil, jak táboří. Opatrně se přiblížil z místního kopce, ale uvolnil kámen, který Ringa vyplašil. Uvědomil si, že jedině teď může vystřelit. Proto vystřelil víceméně po paměti a trefil Ringa do hlavy. S Doc Hollidayem pak jeho tělo posadili na pařez, zuli mu boty a do pravé ruky dali pistoli, kterou pro jistotu připevnili k řetízku od hodinek v kapse. Účel toho byl jasný!!!!! Ukázat, že Wyatt Earp a Doc Holliday drží slovo.
 
Poslední dobrodružství: Wyattovi se do konce roku 1882 podařilo dostat z Arizony a vzít si herečku Josefinu, kterou už dávno miloval. Prostitutku pak opustil, ale posílal jí aspoň peníze. Dopadla tak, jak dopadnout musela. Předávkovala se opiem.
Doc Holliday umřel na tuberkulózu v roce 1887. Wyatt odešel na Aljašku hledat zlat. Vrátil se i k rozhodčímu v boxu a otevřel si hospodu. Spokojeně dožil v Los Angeles, kde rozhořčen nad šestákovými romány diktoval těsně před smrtí svůj příběh novinářům a ještě prý pomáhal s natáčením prvních westernů. Zemřel roku 1929….
Epilog: Wyatt Earp je jedním z mých oblíbených hrdinů. Bojoval se zločinem a jeho metody bych se nestyděl prosadit i u nás v dnešní době. Pánům Ppcifistům se to možná zdá být tvrdé, ale bylo to určitě lepší než kulka do žaludku…….

Zdroje: Jeier, Thomas: Divoký západ

Brdečka, Jiří: Kolty bez pozlátka

Černík, Jiří: Divoký západ - Muži zákona

Borovička,  P. Václav: Pistolníci divokého západu

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář