Jdi na obsah Jdi na menu
 


Polozapomenutí hrdinové: James Butler Hickock - Wild Bill

13. 8. 2013

 

dc00034lg.jpg
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Prolog: Jeho přátelé Bat Masterson a Buffalo Bill o něm podali pozoruhodné svědectví. Měl na 16 metrů rozpůlit kulku o kolmo postavený desetník, vstřelit zátku do hrdla lahve, aniž by se rozbila nebo i posouvat prázdnou plechovku střelbou přímo před ní. Lékařské záznamy udávají, že většina jeho mrtvých nepřátel byla střelena přímo do hlavy. Do toho je zajímavé, že nebyl ani tak rychlý, jako ledově klidný, přesný a dokázal znervóznit protivníka pouhým pohledem. Ani jeho zbraň nebyla překvapivě nějak ultrarychlá pumpovačka, ale velký a těžký Colt Model Navy 51 ráže 36. Jeho pravé jméno bylo James, ale on radši nosil zdrobnělinu jména své otce Williama. Každého zkušeného pozorovatele upoutal jeho knír a dlouhé tmavé vlasy, stejně jako hubená, vysoká postava.
Celý život vyhledával a toužil po dobrodružství. Žil stejně jako spousta legend Západu na hraně zákona a toho se držel celý život, stejně jako karet, pití a ženské společnosti. Povídalo se o něm, že zabil přes sto lidí a Bill tenhle nesmysl nevyvracel, ani nepodporoval, protože taková pověst vyvolávala respekt dost často potřebný k osobní bezpečnosti. I přesto neměl rád zabíjení a jeho přátelé sami říkali, že při každém souboji bylo součástí jeho trpělivého pozorování protivníka i doufání v naději, že si to rozmyslí. Ne proto, že by se bál, ale protože mu nechtěl ublížit. Zde je jeho technika v podání Buffalo Billa:
,,….byl hezky ostrým střelcem, ale neuměl pálit ani z poloviny tak rychle, jako půl tuctu jiných, které jsme v těchto dobách také znali. A také ne tak jistě. Zůstal však chladný a muži, proti kterým šel, byli myslím roztřeseni. Bill je předstihl. Rozhodl se, že toho druhého zabije, nežli ten druhý skončil rozmýšlení, a tak mohl jen klidně vytáhnout pistoli a dát mu to. Je dosti snadné předstihnout druhého, začnete-li první. Bill přitom nebyl v žádném kvapu. Prostě vytáhl pistoli od kyčle a spustil v okamžiku, kdy ji zdvíhal... Většina mužů pozvedala pistoli výš a pak ji spouštěla níž, aby natáhla kohoutek. Bill ji natahoval palcem, myslím tehdy, jak přicházela do jedné čáry s jeho mužem. Tak to dělal. Ale nebyl nikterak nejrychlejším. Prostě si zachoval chlad a klid a začal první... Byl to ošklivý muž k napadení. Vždy chladný, vlídný a přitom skoro veselý. Vůbec nikdy nezabil muže, dokud se ten muž nepokusil zabít jej. To je čestné.“

image1058433049.jpg

Karty mrtvého muže: Narodil se v roce 1837 ve farmářské rodině v Troy Grove v Kansasu. Když mu v 15 letech zemřel otec, rozhodl se pro samostatný život. Opustil domov a vzal práci jako kočí po santaféské stezce někdy v letech 1859-1860. Zde prožil zde první nebezpečnou příhodu. V Ratonském pohoří ho napadl medvěd. Hickock do něj vyprázdnil pistoli, ale medvěd se přesto na něj valil dál. Bill tedy tasil nůž a jako trofej mu zůstala jeho kůže a jizvy přes záda a hrudník.

Kvůli zraněním byl přeložen na dopravní stanici v Rock Creek, které šéfoval Horace Wellman. Horace měl bohužel problémy s bývalým majitelem pozemku v Rock Cree, který zatím nedostal zaplaceno za prodej. Majitel McCanles chodil pravidelně na stanici s žádostí o peníze, a když je jednou Wellman pro McCanlese opět nedostal, přišel si to vyřídit s dvěma pomocníky a synem po boku. Ty nechal venku a sám vletěl do stanice jako uragán, že si to vyřídí na pěsti. Náhle se ozval výstřel a vetřelec padl jako podťaty. Zbylé dva pomocníky odrovnal Wellman s kolegou Brinkem. Jednoho zastřelili brokovnicí, druhý dostal ránu motykou.

Ten střelec, co zabil McCanlese byl Hickock a také si to měl vypít, kdy byl obviněn z vraždy, ale vzhledem k tomu jak se McCanles choval a jeho pověsti, kdy bylo všeobecně známo, že se rád rve a pašuje koně pro Konfederaci, byl Hickock zproštěn obvinění, ale bylo mu jasné, že musí změnit působiště.

Co dělal za občanské války víme jen částečně z vojenských záznamů, z kterých vyplývá, že byl unionistickým zvědem. Po válce v tom pokračoval a plukovník Custer, známý díky střetu u Little Big Hornu o něm zanechává svědectví, kde se říká, že Hickok byl mimořádně statečný a schopný muž. 

Na žádost senátora Henryho Wilsona byl dokonce Hickock vyzván, aby zmapoval území Kansasu pro potřeby boje s Indiány (1869). Tehdy se poprvé dostalo jeho jméno do novin a Wild Billovi byla přidělena hodnost šerifa v Hays City v Elliském okrese.

Je s podivem, že ani ne tak kovbojové, ale vojáci nerespektovali nařízení o omezení střelných zbraní, prostituce a alkoholu. Kapitán Tom Custer (bratr plukovníka George Armstronga Custera) si v Hays City vytvořil proti Billovi úplnou antipatii ( i on sám byl několikrát zatčen jako výtržník a rváč) a rozhodl se ho zabít. Přemluvil další tři kavaleristy, aby si na něj počkali v místní nálevně. Když Hickock dorazil, obstoupili ho kavaleristé a sebrali mu zbraně. Naštěstí mu barman hodil pistoli, kterou šerif hbitě chytil a všechny tři postřílel. Tom Custer se raději klidil pryč a později byl i on zabit u Little Big Hornu, když se odpojil od zásobovacích oddílu, aby pomohl svému bratrovi. 

imagesca6g7vzh.jpg

Bill přesídlil do Topeky. Seznámil se tam s doktorem Carverem a dostal nabídku na účast v jeho cirkusovém představení o Západě ve východních městech. Bohužel si to doktor kreslil příliš růžově, protože společnost tvořená několika bizony, šesti indiány z kmene Komančů věčně sťatými  pod obraz a jedním medvědem zákonitě zkrachovala a doktor se musel zadlužit, aby všechny členy řádně vyplatil.
Bill se vrátil k původní profesi, ale ještě předtím na východě zjistil, že se mu zhoršuje zrak a lékař mu potvrdil pokročilý oční zánět v důsledku pokročilého syfilisu. Od té doby Bill raději nosil černé brýle, aby šetřil oči.

V Abilene získal dobrodruh místo městského šerifa, ale ani zde na sebe nenechal problémy dlouho čekat. Šerif opět zakázal střelné zbraně, omezil hazardní hry a prostituci, stejně jako se postavil proti znaku baru U Býčí hlavy, kde byl vymalován obrázek býka s nadměrným přirozením.

Jednou takhle seděl v tomto baru a na ulici zarachotil výstřel. Spolumajitel nálevny Phil Coe schválně vystřelil, aby vyprovokoval Divokého Billa. Ten se šel podívat, co se děje a když se otázal Phila proč střílí, dostalo se mu odpovědi:,, Na psa!´´ Na to značně opilý Phil vystřelil po Billovi, ale jen mu prostřelil kabát. Bill okamžitě tasil dvě pistole najednou a prostřelil provokatérovi břicho. Koutkem levého oka zároveň zaznamenal  běžící postavu a vystřelil znova. Bohužel zabil svého pomocníka, který mu běžel na pomoc a v té době střežil vedlejší ulici. Byl na místě mrtvý, neboť kulka ho zasáhla do hlavy.

Bill sám složil místo šerifa pronásledovaný výčitkami a hledal nové živobytí (1871). Dva roky jezdil po různých městech jako karetní hráč a v roce 1873 vyslyšel pozvání svého dávného přítele Buffalo Billa (vlastním jménem William Cody), aby se podílel na jeho show Scouts of the Prairie, která účinkovala na východě. Nutno dodat, že byla opravdu lépe organizovaná a obsazená než ta doktora Carvera. Přesto tu Bill nevydržel, protože si nepamatoval text své role, dělalo mu problémy vystupování před lidmi a vůbec nebyl svůj.

Nejdřív to řešil alkoholem. Po nalezení zlata v Black Hills se sebral a opět cestoval, aby vydělal peníze v kartách. Pak si vzal dlouholetou přítelkyni Agnes Lakeovou, známou krasojezdkyni a majitelku cirkusu. Strávil s ní líbánky Louisianě, kde se dozvěděl o odkoupení deadwoodského kaňonu k těžbě zlata. Jel tam a opět hrál karty se zlatokopy. Dostal opět nabídku na práci šerifa, ale váhal, protože s přibývajícími lety se chtěl usadit.

2. srpna 1876 zašel na partičku pokeru do saloonu, kde ale udělal chybu, které se nikdy předtím nedopustil! Obvykle sedával na místě někde v rohu, aby měl přehled o dění v místnosti. Teď si sednul přímo zády ke dveřím. Do saloonu vešel Jack McCall, místní individuum z Kentucky. Hodil do sebe panáka, přistoupil zezadu k Billovi a střelil ho přímo zezadu do hlavy. Série pokerových karet, které držel Bill v ruce nesou název Ruka mrtvého muže (Dead man´s hand). 

Soud s McCallem se změnil v Deadwoodu ve frašku a McCall byl dokonce osvobozen. V Cheyenne se ale chlubil zabitím Divokého Billa, a tak byl zatčen. Během vyšetřování vyplynulo, že deadwoodské podsvětí si McCalla najalo za 200 dolarů. I takový měl zde život cenu, 200 dolarů. McCall byl pověšen 1. března 1877 a na otázku proč střílel zezadu, odpověděl těsně před popravou: ,, Protože jinak bych byl předem mrtvý! ´´

wild_bill_hickock_old_west_gun_holster_gun_belt1.jpg

Epilog: Protože legendy a lidská fantazie nedává hrdinům pokoj ani po smrti, vyrojily se pověsti o tom, že se buď McCall chtěl pomstít za smrt příbuzného, nebo že dokonce Hickock měl být jeho otcem. Je pravda, že Divokého Billa nebylo radno naštvat, stejně jako že si ani určitě nepamatoval všechny lásky na jednu noc a měl to i zaplatit syfilidou, ale není to potvrzeno.
Zdroje: Jeier, Thomas: Divoký západ
Borovička, P. Václav: Pistolníci Divokého západu
Černík, Jiří: Divoký západ - Muži zákona
Brdečka, Jiří: Kolty bez pozlátka
Django
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář