Jdi na obsah Jdi na menu
 


Polozapomenutí hrdinové: Bartholomew (Bat) Masterson

3. 5. 2016


7e37073c1182db09c2e973691a3fe918.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

Motto:,, Molly byla hodná holka!´´ ,, To byla!´´ Dialog z filmu Wyatt Earp

Prolog: Další příběh z Divokého západu? Ne tak docela! Jednalo se o muže, který by se dal nazvat nejen šerifem, ale dokonce kolegou Wyatta Earpa. Ano, často s ním spolupracoval, sloužil pod ním a posléze ho dokonce nahradil. Neobdržel ovšem jenom Earpovu školu, ale i charisma.

Šel z něj takový strach, že se říkalo, že jeho zbraň spouští hned, jak se na ní křivě podíváte. Ve skutečnosti byla jen trochu zvláštní. Zvláštní asi tak jako její majitel.

Od lovce bizonů k šerifovi: Na začátku 70. let se tento mladík objevil se svými bratry Jimem a Edem mezi lovci bizonů na severu Texasu. Pocházel z Kansasu a z pěti dětí.

Kromě kuráže, která byla třeba při lovu a stahování bizonů, zdědil výbornou mušku. Ta se mu hodila, když byl s dalšími několika desítkami lovci obklíčen poblíž Adobe Walls několika sty Indiány Komančů a Kiowů.

Tady jim nezbylo nic jiného, než zůstat v zabarikádovaných srubech skoro celý týden, než je vyprostila armáda. Během boje se mu podařila řada naprosto neuvěřitelných zásahů, které demoralizovaly nepřítele.

Po vyproštění se dal jako stopař do armády a pak se z něj stal lovec odměn. Pochopil, že lov bizonů je dost nebezpečný job, pokud se bojíte o svůj skalp. A dále si možná i uvědomoval, že čím více bizonů ubývá a lovců přibývá, tím více se blíží konec jeho práce.

 V roce 1876 se pak dostal do prvního vážného duelu. On to ani vlastně nebyl duel. Bartoloměj si prostě našel holku. Byla to místní lehká děva Molly. No a ta se líbila jak jemu, tak seržantu Kingovi z posádky ve Sweetwateru. King vystřelil jako první, když je přistihl v intimní situaci během návštěvy saloonu ve Sweetwateru. Molly se ale postavila před Bata a schytala to za něj. Zpomalená a vychýlená kulka trefila Bata naštěstí jen do kyčle, když jednou rukou uchopil Molly, popadl svůj colt, tasil a vrátil Kingovi zásah.

King zemřel následující den ve vojenském lazaretu. Bat chodil několik měsíců o holi. Molly ale zemřela na místě a Batovi v náručí. Bat si i po několika měsících hůl, o které chodil, nechal. Možná jako památku na Molly, na onu událost, nebo prostě jako parádu.

V roce 1878 přišel jako zástupce šerifa do Dodge City. Volby vyhrál změnou svého vzhledu z pistolníka a trapera na městského šviháka v obleku a buřince. Tak objížděl i jednotlivé volební okresy. Nastoupil zde po Earpovi a přišel sem i jeho bratr Ed.

Ed ale brzy zaplatil svoji neposkvrněnou slušnost životem. Nešel z něj strach a neměl tvrdou náturu jako jeho bratr a předchůdci. Při potyčce s dvěma problémovými cizinci byl zastřelen.

Bat (právě v této době získal svoji přezdívku) byl jiný. Nebyl ani tak rychlý, jak by slušelo jeho výše zmíněné přezdívce, nebo přezdívce jeho zbraně. Jeho zbraň měla totiž upravený mechanismus spouště. Spoušť byla tak citlivá, že stačil jakýkoliv otřes nebo náraz zbraně, ba prý i prudké vytažení z holstru a okamžitě pálila. Proto i Bat v pistoli nosil pouze pět nábojů a měl bubínek natočený prázdnou komorou, aby zbraň prostě cvakla a nikoho, natož samého majitele neporanila.

Jako šerif se osvědčil už po svém zvolení. V sousedním okrese došlo na přepadení vlaku. Přepadení neuspělo, ale zločince také nikdo nechytil na místě činu. Do věci se vložil šerif sousedního okresu, armáda z místní posádky i Bat a jeho pomocníci. Jenom Bat to dokázal.

Bat totiž správně odhadl, že kvůli blížícímu se blizardu se budou bandité chtít někde schovat. V nedaleké usedlosti je opravdu vyčenichal jeho detektivní čich. Poslal napřed desperátům jednoho pomocníka, aby je uklidnil a přivedl je do usedlosti šerifovi přímo do náruče. Past sklapla dřív, než ze sebe budoucí muklové oklepali sníh.

Zbylá banda zmizela. Prozatím. Příští rok se dva další bandité objevili přímo v Dodge City. Upozornili na sebe tím, že se příliš vyptávali na přítomnost šerifa a jeho zástupců. Oba zase putovali za mříže. Pátého pak chytli při jiném pokusu o loupež. Šestý prostě zmizel.

Bat přišel další rok o místo šerifa. Na pozvání Wyatta se k němu přidal na chvíli jako zástupce šerifa ve městě Tombstone. Spolu s ním se účastnil jednoho stopování bandy, co přepadla dostavník, ale pak šel do Colorada, kde opět vykonával šerifskou funkci na několika místech.

Jak ale stárnul, začal spíše myslet na zadní kolečka. Když se pak v roce 1891 oženil, nadobro odložil colty a věnoval se sázkám a sportu. Od roku 1902 pak pracoval v New Yorku jako sportovní korespondent New York Morning Telegraph. Když se měl stát US marshalem Oklahomy, zdvořile na to odpověděl prezidentu Roosveltovi, že už je na to moc starý a nechce se mu nechat se zabít, nebo někoho zabít už jen kvůli své nesmrtelné pověsti.

Protože však nezapomněl na to, jak vypadá jeho podoba v šestákových románech přikrášleně, začal jako korespondent bojovat i za autenticitu postav Divokého západu. Jako korespondent i zemřel. Nebylo to v posteli, jak si přál i předpokládal, ale v redakci Telegraphu u rozepsaného článku, co měl v psacím stroji.

977b8144aec989fdef5eb66cf7d6195b.jpg

 

Epilog: A čekali jste snad něco jiného? Bat Masterson byl možná muž práva a spravedlnosti na Západě, ale také člověk, který sem přišel dělat dobrou práci za dobré peníze. To na jednu stranu jako šerif či zástupce šerifa měl, ale na druhou stranu i spoustu nebezpečí a strachu k tomu. Toužil po klidném životě jako každý normální člověk. A klidu se skutečně dočkal!

​Zdroje: Černík, Jiří: Divoký západ I. - Muži zákona

https://www.valka.cz/11513-Story-Divokeho-zapadu-aneb-zbrane-prestrelky-a-pistolnici-2-cast

 

Django 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář