Jdi na obsah Jdi na menu
 


Mýty a pověry: 30 starých hovězin řezníka Zemana, část třetí.

5. 10. 2015

 

 

 

Motto: Ale tak, normálka! Major Zeman po horečném pracovním dni

Kvadratura ženy: Dost přesně zpracovaný případ podle skutečné události.

 

Major Zeman se po smrti ženy věnuje hlavně dcerce, když ho navštíví Kalina, že potřebují pomoct se zvláštním případem nalezeného těla zavražděné ženy. Tělo je navíc asi na čtyři náhradní díly. Zeman se případu ujímá a zjišťuje, že žena má jizvu po torakoplastice (dříve prováděný zákrok u lidí trpících tuberkulózou).  Díky tomu se jí podaří identifikovat mezi pohřešovanými a zjistí se také, že oběť byla v podezření z úniku do západního Berlína se čtyřiceti sedmi tisíci. Co ale s penězi zamýšlela, když s nimi neutekla? Měla je pro jistého Šípa, svého milence. Bohužel jejich vztah byl prozrazen a ona zabita konkurenční partnerkou.

 

Ve skutečnosti se vrah účetní nejmenoval Šíp, ale Šmíd. Měl skutečně řadu milenek a kvůli tomu i zpronevěřoval řadu peněz. Tak vylákal z mrtvé nejdříve peníze, které oběť skutečně ukradla, a pak ji zabil a rozřezal. Podobně jako v seriálu, ani ve skutečnosti nepomohla identifikace mrtvé, která s podezřelým nepohnula. Až prohlídka bytu, kde spáchal vraždu, zajistila nutné důkazy. Šmíd dostal provaz a jeho milenka se svou matkou, které mu poskytly byt 8 a 10 let. Oběť učetní Černínová měla skutečně jizvu po torakoplastice a skutečně byla původně v podezření z úniku do západního Berlína. Liší se však rok vraždy. Skutečný případ se stal roku 1951, ne 1958 jak tvrdí seriál.

 

Dáma s erbem: Zeman má spadeno na zločin mezi šlechtou

Na zámku v Litoňovicích zmizí obraz jedné z majitelek hradu Kateřiny von Laubringen. Dva pracovníci zlatnictví Jupiter zámek vykradli, jeden z nich je zabit, ale druhý má zmíněný obraz. Zeman postupně zjišťuje, že kupcem má být jistý Rosenbaum, kterému obchod prostředkuje jistá Horáková. Zeman se tedy vydává za delegáta obchodní firmy, který jezdí často do zahraničí, aby si získal její důvěru. Získává nejen důvěru, ale i provizi za získání klientů Jupiteru a Horáková přes něj chce krýt vývoz kradených předmětů. Vyvrcholení případu je srovnání obrazu von Laubringen s Horákovou (no moc velká podoba s Květou Fialovou tam není, takže další filmová hovězina). Ukazuje se, že Horáková je poslední žijící příbuzná rodu Laubringen a chtěla se krádeží domoci aspoň části majetku zpět. Majetek byl rodu totiž zabaven Benešovými dekrety.

 

Příběh této epizody je kompilací několika případů. Stěžejním je ale loupež obrazu v Nelahozevsi roku 1962. Obraz byl ale ve skutečnosti nalezen po roce v dutině vagonu při celní kontrole v Chebu a příběh Horákové alias madame Laubringen je tedy vymyšlený. Dále epizoda pojednává o proradnosti šlechty, která se mstí za podle tehdejšího mínění spravedlivou konfiskaci těmi nejnižšími praktikami. Dále je reakcí na smutnou pravdu o porevolučních poměrech, kdy časté rozkrádání kulturního dědictví ve velkém bylo na denním pořádku. Dostat takovou cennou věc do ciziny bylo ale poměrně obtížně, daleko lépe prosperovala poptávka na domácím trhu se starožitnostmi.

 

Prokleté dědictví: Banda kriminálníků v dolech se pere o peníze. Zeman to sleduje z povzdálí.

 

Žena jménem Růžena Formanová je sražena vlakem. Je u ní nalezeno 28 stokorun pocházejících z bankovní loupeže před několika lety. Zraněná žena nemůže zatím mluvit, a tak Zemana přivede na stopu jeho budoucích choť Blanka na stopu nějakého Drábka a přes něj k recidivistovi Rusnákovi a jeho bandě. Rusnák se popere s bývalým kamarádem Ledvinkou a zahyne v odkališti. Stačí mu ale ještě říct, kde nechal většinu peněz od Formanové, se kterou měl poměr. Ledvinka je zavalen při pronásledování Zemanem a ještě před smrtí stačí Zemanovi říct, že peníze ukradl jeho bratr předtím, než odešel do cizinecké legie. Rusnák měl poměr s Formanovou a právě od ní získal peníze.

 

Případ nijak doložený, ovšem inspirovaný mnoha recidivisty i začínajícími zloději, kteří se po měnové reformě roku 1953 množili na Kladensku, Mostecku, Ostravsku, Příbramsku. Jak je to možné? Chtělo se tu prostě odvést tu těžkou práci v dolech a nikdo se Vás pak na nic neptal.

 

Bílé linky a Modrá světla: Na sebe navazující případy z let 1961 a 1963. Hlavní hrdina je Jirka Hradec.

 

Zromantizované špionážní díly. V prvním jde o jisté dokumenty, které potřebuje československá rozvědka. Ty se nalézají u majitele baru Bílé linky a emigranta pracujícího pro britskou rozvědku Hackla. Jeho milenka Bízová je ve skutečnosti východní agent Stardust, kterého pro zajištění dokumentů má kontaktovat rezident naší rozvědky a Zemanův kamarád Hradec. Hradcovi pak pomůže barman z Bílých linek Zbyšek, protože nenávidí Brity a dokumenty mu ofotí.

 

V Modrých světlech se celá věc také točí kolem zmíněných osob. Tentokrát jde o dokumenty s instrukcemi pro československou vnitřní opozici z řad inteligence.

 

Ani jeden případ není doložen jako pravdivý a je spíše zromantizovanou propagandistickou ukázkou zasloužilého boje našich agentů proti těm Západním. Navíc zde není ani vysvětlena jasně představa opozice či dokonce převratu z řad oné inteligence ve spolupráci s britskou rozvědkou, jak je to zachyceno v Modrých světlech.

 

Třetí housle: Zeman se znova žení, ale pozor!!!! Objevují se veksláci.

 

Zeman se znova žení a se svými kolegy slaví svatbu v Karlových Varech. I když menší, je to svatba, že by se za ní ani král nemusel. Vrchní v hotelu je ale člen bandy veksláků, kteří se ale snaží zjistit, kdo koho přelstil, když jeden z nich dostane falešné bankovky. Nakonec se sám, dobrovolně a bez Zemanova vědomí sám vrchní vzdává a vše přiznává.

 

Jeden z mnoha případů nelegálních valut a veksláctví k tomu. Byly na to bohaté hlavně města lázeňského trojúhelníku Karlovy Vary, Františkovy a Mariánské lázně.

 

Pán ze Salcburku: Pašování lidí náklaďákem za hranice

 

Josef Abrhám alias Lorenz řídí kamión a má zajímavý vedlejšák. Občas sveze někoho přes hranice do Rakouska. Má dohodu s jedním taxikářem, že ho převeze přes hranice. Onen taxikář ale zahyne při střetu auta se srnou. Má však u sebe cenné známky. Na ty naláká Zeman vydávající se za onoho mrtvého muže, protože ony známky jsou kradené z Poštovního muzea. Během převozu ale má Lorenz zájem o známky a Zeman málem zahyne ve vodě, kam to s ním Lorenz zaboří. Jenže jsou sledováni bezpečností, Zemana vytáhne kolega Hradec a Lorenz končí v klepetech.

 

Pravděpodobně případ inspirovaný spíše tehdejšími útěky občany NDR do Rakouska. Řada kamioňáků si na tom udělala melouch.

 

Tatranské pastorále: Podoba s obětí vraždy může vyděsit vraha k smrti

 

Režisér detektivek se chystá natočit případ vraždy starou několik let, kdy vrah nebyl dosud dopaden. Protože je přesvědčen, že dopomůže odhalení vraha, nazve detektivku Vrah přijde do Kina. Jde o to točit na místě, kde se to stalo (Vysoké Tatry) a ještě nazdobit herečku představující zavražděnou, co nejvěrněji skutečné oběti. Do akce proto nastupuje major Zeman, aby vraha zajistil. Vrah se skutečně leká nápadné podoby a prozrazuje se.

 

Jeden z nejoblíbenějších dílů majora Zemana, protože nejvíce představuje detektivku. Nápad s věrnou kopií oběti do filmu patří však opravdu jen do filmu.

 

Šťastný a veselý:  V podniku Blanky Zemanové je veselo i na Silvestra

 

Během silvestrovského večírku nachází Blanka Zemanová ve svém podniku opilou mzdovou učetní na toaletách a v účtárně se rozhoří úmyslně založený požár. Do akce nastupuje Zeman. Zjišťuje, že mzdová učetní si přikrádala a žila na vysoké noze z tzv. mrtvých duší. Do Prahy navíc přijíždí údajně bývalý kriminálník Bartoš, kterému mrtvá duše Havránek slíbil sehnat bydlení a práci. Ve skutečnosti onen člověk zabil jistého Havránka, vydával se za něj a obvinil a Bartoše. Byl to i on, kdo činil machinace s mrtvými dušemi a tak je nebohá učetní osvobozena.

 

Případ inspirovaný kvanty případů mrtvých duší sloužící v účetnictví k nelegálnímu obohacování.

 

 

Klauni: Je rok 1967, dochází ke společenské oblevě. A ta se starým, ani normalizačním soudruhům nelíbí.

 

V pražské vinárně Konírna probíhá večer plný poezie. Schází se zde především mladá intelektuální smetánka. Tu najednou dojde k výstřelu a pokusu o vraždu herečky Moulisové. Jediným podezřelým je její bývalý přítel básník Pavel Daneš. Vyjde najevo, že zdejší společnost intelektuálů brojí proti režimu. Navíc se ozvou vyšší místa, která požadují zahrání případu do autu. To charakterní Zeman odmítá a pomáhá mu zajištění střelné zbraně. Vychází najevo, že Moulisová si způsobila zranění sama, protože se jí nechtělo žít.

 

Snaha o kompromitování reformačního úsilí ve společnosti ze strany Alexandra Dubčeka a spol. Celá společnost intelektuálů nápadně připomíná společnost kolem Jiřího Muchy. Tento díl je prostě opět zpolitizovaný, má ukázat, co byli zač ti intelektuálové, básníci a muzikanti, co cítili oblevu a snad i zkorumpovanost nastávajícího reformačního úsilí.

 

 

Štvanice: Rok 1968 se dotýká i Zemana.

 

Je rok 1968 a major Zeman se ocitá před soudem. Umírá i jeho kamarád Kalina, který je uštvaný novými móresy. Proti Zemanovi jde i jeho kolega Stejskal. O co jde? V rámci čerstvě založených rehabilitačních komisí je zpochybněno vedení případu z roku 1953, který čtenáři znají jako epizodu Vrah se skrývá v poli. Objevuje se zestárlý farář z oné epizody, který čeká rehabilitaci a svědčí proti Zemanovi. Také Daneš z epizody Klauni mluví proti Zemanovi. Kdo Honzíkovi pomůže? Přece on sám svojí úspěšnou obhajobou a svědectvím plánických občanů, kteří přijdou v poslední chvíli Honzovi na pomoc.

 

Co dodat? Snaha očernit Pražské jaro a hlavně rehabilitační komise. Dle normalizačních norem měly prostě osvobozovat lumpy a posílat za mříže ty správné a čestné.

 

 

 

Studna: Skutečný brutální mord z roku 1969

 

Major Zeman vyšetřuje odložený případ brutální vraždy, kde měl pochybit bývalý kolega Stejskal. Nakonec zjišťuje, že starý pán Brůna se hádal se strýcem podezřelého Brůny mladšího o peníze. Celých 300 000. Věc skončila u soudu. Když už to vypadalo, že to Brůnovi nemohou vyhrát, vzal Brůna starší svou ženu sekyrou. Synovi pak poručil posekat stromy, sám zapálil dům, podřezal si žíly a skočil do studny. Jediný syn to přežil, protože neposlechl otce, popral se s ním a i s podřezanými žílami se mu podařilo dostat ze studny. Skončil však na psychiatrii.

 

Je to příběh jak z horroru, ale skutečně se stal ve vsi Vonoklasy. S penězi to ale nemá co dělat. Rodina Jelínkových ve Vonoklasech byla brána jako náplava a šikanována řadu let. Otec Jelínek byl i několikrát zbit.  Jednoho dne už to neustál a zabil svoji ženu. Skutečně pak donutil syna porazit stromy, skutečně podpálil dům, skutečně si podřezal žíly, donutil k tomu i syna a spáchal sebevraždu. Syn skončil opravdu na psychiatrii, ale nezůstal zde. Stal se prý jaderným inženýrem a měli o něj zájem i v Sovětském svazu. O peníze šlo v seriálu asi proto, že takový případ brutální vraždy tu přeci není jen tak každý den a podobně jako v Sovětském svazu tu postava vraha psychopata nehrála soudruhům do karet.

 

Rukojmí z Bella Vista a Poselství z neznámé země: Dva díly jako jeden příběh o smrti Jirky Hradce. Později dokonce předělané a vysílané v kině jako celovečerní film.

 

Jirka Hradec vypálí svůj poslední výstřel. Na rozkaz Žitného nastupuje jako zaměstnanec Lokomotexu s mašinami do Chile. Má sledovat námořníka, co má umožnit poškození oněch strojů až k těm, co ho v Chile najali. Na lodi zabrání poškození mašin, záškodník ale umírá v moři. V Chile je zajat bývalým nacistou, který s ním má své plány. Chce vyměnit Hradce za šifrovaný dokument, který mu má otevřít konto ve švýcarské bance, kde má ulité peníze. Hradec s pomocí kolegy z Kuby prchá a na útěku je postřelen. Jeho kubánská spojka zastřelí pronásledovatele a naloží Hradce do vrtulníku. Doma už vidíme jenom Hradcův pohřeb.

 

Nevím, proč by i tak dost zvrtané socialistické hospodářství měl nějaký bývalý nacista poškodit rozcákáním šesti mašin při převozu na lodi. Nevím, proč by na tom v Jižní Americe zašitý nacista od Abwehru dělal A už vůbec nemam tucha, proč kvůli kontu unášet řadového agenta. Ale v seriálu je to tak.

 

 

Mimikry aneb Bič boží: Zfetované máničky kontra Zeman

 

Zeman vyšetřuje případ mrtvé narkomanky. Vyšetřování ho přivede na stopu mezi kapelu hrající biblické texty. Teď má nový hit Bič boží (text sepsal sám režisér podle citací z Bible). Kapela má kromě drog také v plánu utéct na Západ. To se dvěma členům skutečně povede, když účastnice únosu letadla propašuje do letadla v plence svého dítěte dvě pistole. Při únosu je dalším členem zastřelen první pilot. Druhý otáčí letadlo do Mnichova.

 

Případ propagandisticky odsuzující skupinu Plastic People. Na skutečný únos letadla máničkami došlo, ale bez písně Bič boží. Seriál už neříká, že únosci byli na Západě odsouzeni a pachatel, který zastřelil pilota, dokonce spáchal v cele sebevraždu.

 

Růže pro Zemana: Zeman si přičichne ke kytkám

 

Major Zeman bohužel nezemře, ale jako šéf pražské kriminálky dostane jako dárek a omluvu za komplikace od francouzské špionky, kvůli které se dostane do sporu s agentem Žitným. Spolu pak rozbijí doslova pašeráky drog a starožitností. Takže nic, než klasická kriminálka o drogách a starožitnostech. Za zajímavost snad jen stojí, že Zeman v posledním díle jak je starý a má brýle jak potápěčská skla, střílí na závěr jako Zajcev.

 

 

Epilog: Jsme u konce a nezbývá než doufat, že už nic podobného se u nás točit nebude. Nejméně půlku dílů bych musel vymazat a zbytek minimálně přetočit, aby to stálo za označení kriminálka bez socialistického patosu. Koho zajímá víc a chtěl by se ještě něco dozvědět, mě může kontaktovat na e-mailu s.jalovec.1711@seznam.cz

 

Django

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zeman

Pavla Ottová,11. 12. 2015 21:37

Doufejme ,že, už nebude na obrazovkách.