Jdi na obsah Jdi na menu
 


Mýty a pověry: 30 starých hovězin řezníka Zemana, část druhá.

07138u53.jpg

 

 

 

 

 

Motto: ,,To dělá , kamaráde, strach!´´ Jula v epizodě Strach

Mědirytina: Český James Bond se zamiluje a ještě odkryje padělatele potravinových lístků.

 

 

Je rok 1950 a v Československu neustále platí potravinové lístky. V jednom bytě, kde to vypadá na otravu plynem, jsou nalezeny falešné potravinové lístky. Objeví se i na pražské tržnici. Svého prvního případu v Praze se tak ujímá Jan Zeman. Úplně náhodou se seznamuje s Ludmilou Brůhovou. Jsou u ní nalezeny padělané potravinové lístky, které má od kořenářky Hodáčové a netušíce, co drží, je má předat dál. Po domovní prohlídce jsou u Hodáčové nalezeny mědirytina a šablony potravinových lístků.

Tak tedy co je pravda? Zaručeně nevíme, že by se jednalo o nějaký konkrétní reálný případ. Padělat se dá ale snad všechno a tak ani o padělané potravinové lístky a jejich tvůrce nebyla určitě v roce 1950 nouze. Potravinové lístky nejen že přežily celé období války, ale vydržely až do roku 1953. Ze zákona komunistické schválnosti do 1. června 1953. Ke dni vyhlášení měnové reformy by se tedy jako naschvál hodily. Žít z lístků ale nebyl žádný med. Na měsíc jste dostávali třeba jen čtyři vajíčka, necelé tři litry mléka,  1400 gramů masa a stejné množství cukru, 280 gramů slaniny apod…. To pochopitelně přispívalo ke šmelině. Na rozdíl od Winstona Churchilla, který si za války sám zkusil, jaké to je, žít z potravinových lístků a neváhal tedy příděly zvednout, používala proklínaná i milovaná Heydrichova vláda metodu cukru a biče při zavedení větších přídělů pro dělníky a podobného cukru i biče podle vaší výkonnosti a hromadnosti zmetků i lepších výrobků i komunistická diktatura. V Sovětském svazu ještě několik let po válce i některé směny hladověly, protože za trest jim ještě všechny lístky sebrali.

500px-josef_vinklar-mp40-mz.jpg

 

 

 

 

 

 

Strach: Nedovolené ozbrojování v epizodě připomínající akci bratří Mašínů v Čelákovicích.

Zemanova Lída rodí. Místo telefonu o narození novorozeněte ale přijde zpráva o přepadení sanitky a služebny SNB v Čelákovicích. Pachatelé podřízli strážníka SNB a zabili i řidiče sanitky, kterého utloukl vynervovaný drsňák Jula v podání Josefa Vinkláře. Pachatelé jsou celkem tři a mají takový sen dostat se na Západ k čemuž dle vyššího mínění tehdejší vlády a bezpečnostních orgánů potřebují celý arzenál. Nakonec jsou díky detektivnímu čichu našeho Zemana odhaleni a ještě se porvou mezi sebou, protože takový podezřelý živel je přece vždy nesourodý, že soudruzi?

Ano něco podobného se opravdu stalo, ale bylo to jinak. Odboj bratří Mašínů nikdy neoddělal žádného saniťáka, ani kdyby jim ruply nervy. Nikdy ani nepoužili sanitku a převlečení za saniťáky. Strážník SNB v Čelákovicích byl opravdu podříznut, ale až po uspání a ne s takovou krutostí a cynismem jako v seriálu. Tento odboj se navíc rozbít nepodařilo ani po uvěznění a popravě dvou jeho členů. Bratři Mašínové a Milan Paumer se úspěšně dokázali dostat na Západ a ještě vstoupili do americké armády.

Loď do Hamburku: Díl o pašerácích a návratu agenta Bláhy.

Z Hamburku se do Prahy vrací nákladní loď. Lodník Berka nenápadně hází do vody plechovku. Kumpán si je vyzvedává. Nalézá šperky, ale od opilého Berky se dozvídá, že léky, které ještě měly být v plechovce, dostane příště za vyšší cenu. Další den je Berka nalezen mrtev. Zeman s Hradcem získají ke spolupráci Berkova kamaráda, který je poslán do Hamburku rozbít pašerácký gang. Zde je ale zase kontaktován československým exilem k propašování agenta Bláhy do Československa. Ten zde po přistání uprchá a schovává se u doktora Hejtmánka, který zabil Berku. Doktor Hejtmánek je totiž Berkův komplic a nechtěl být vydírán.

Opět nepotvrzený případ a vypadá to, že hlavně nereálný. S pašeráky jsou spíše spojovány Krkonoše a Šumava. Není ani doložen případ pomoci našich námořníků zahraničnímu agentovi za celé období socialismu.

Vrah se skrývá v poli:  Zprofanovaný případ Babice

Zeman přijíždí do vesnice Plánice, v jejímž okolí dochází na nějak moc požárů vypadajících jako provokace. Má zde soudružské kamarády, bývalou lásku a také neochotu místních, mající strach z věcí příštích. Jméno místního hajného Zemanovi připomíná až příliš jednoho konfidenta. Po napadení komunistického funkcionáře se začíná vše rozjíždět. Neznámý muž představující se jako Kapitán jednou večer navštíví a vyhledá úkryt u místního faráře, který Zemanově bývalé lásce udal za války rodiče gestapu kvůli komunistickému přesvědčení. Jednou večer kapitán vytáhne své muže do místní školy a postřílí čtyři místní funkcionáře. Na útěku jsou ale prozrazeni v polích, kde se vše uzavírá. Zatčen je i farář skrývající tajemného Kapitána.

Divný je tu hlavně konec. Po zastřelení místního notorika a kulaka, který prozradí naše vrahy je kolem pachatelů uzavřena rojnice, obraz se zvedá do výšky a my slyšíme jen Zemanův příkaz ke složení zbraní. Ve skutečnosti se případ nestal tak jak nám je předkládán. Prvně se to stalo roku 1951 v Babicích a ne roku 1953 v Plánici. Vše byla navíc vymyšlená, vedená a důkladně připravená akce Stb. Cílem bylo zlikvidovat naoko loajální komunistické funkcionáře ve snaze zavděčit se v Moskvě v čistkách, který se rozlehly ze Svazu až k nám a dokončit zásah proti kulakům, plus rozšířit proces proti církvi a západním odbojářům. Agent Stb Ladislav Malý kontaktoval postupně tři faráře, u kterých se chtěl schovat a kteří za to i přes ne velkou důvěru v Malého zaplatili zatažením do procesu. Zároveň kontaktoval bývalé odbojáře prozápadního odboje za války, aby je vyprovokoval k akcím proti bolševikům, kteří by pak měli důvod rozehrát svoji špinavou hru. Ironií oproti seriálu je, že Malého antiodboj neměl za války s nacismem nic společného až právě na Malého, který byl pravděpodobně konfident.  Ve škole v Babicích se v červenci 1951 skutečně sešla rada MNV. Během přepadení dvěma útočníky, Ladislavem Malým a Antonínem Matyskou byli tři funkcionáři zastřeleni a jeden postřelen. Se svými ostatními odbojáři se sešel Malý v lesích a ani se nesnažil s nimi dostat dál od Babic. Po dopadení navíc došlo k záhadné přestřelce, kdy měl ostatní kolegy z odboje napadnout i Malý, ale měl být stejně jako oni zasažen policejní palbou. Řada lidí včetně místních ale věří, že mrtvé tělo nepatřilo agentu provokatérovi Malému, ale jeho smrt byla nafingovaná. Samotný Malý měl odjet v pořádku s policisty. V následujícím procesu pak byl popraven i přeživší odbojář ač byl ochrnutý a když prý s rozstřílený zády prosil o vodu, policisté mu prostě namočili do úst. Následný proces si vyžádal více jak 100 obětí z řad rodin, známých, domnělých sympatizantů a další prozápadních válečných odbojářů, církevních hodnostářů a hlavně tzv. kulaků.

 

 

Křížová cesta: Klepli faráře, byl u toho Bláha a znova zdrhá

V klášteře Krásné Pole se schovává agent Bláha. Má dostat peníze, doklady a hlavně instrukce k akcím v Československu. Obálku s věcmi ale odhalí místní farář a pohádá se s jeptiškami, které Bláhu schovávají. Pak je nalezen mrtev. Bláha uniká ale pachatel nikoliv. Jsou to překupníci s kradenými cennostmi, kterých je v klášteře až nadmíru.

Opět případ bez reálného podkladu. Celý příběh sloužil k podněcování nenávisti k církvi, která klidně skrývá zločince a protistátní živly.

Kleště:  Agent Bláha se zlobí a je po plastice

V Karlových Varech se schovává agent Bláha, který je zrovna po plastice. Překvapivě ale vypadá až na barvu vlasů pořád stejně. Policie po něm neustále pase a tak se musí schovat. I přes změněnou podobu ho poznává jeho láska Inka, která ho pak navštěvuje a její manžel inženýr Čadek, který po roce 1948 rozváží minerálky, upozorňuje v rozčilení policii. Proto se Bláha zbavuje svých kompliců a přátel. Policie zároveň dopadá doktora Hejtmánka za vraždu z případu Lodi do Hamburku.

Díl nepravdivý, zromantizovaný a zároveň čistě upozorňující na to, že ti lidé ze Západu jsou extrémně nebezpeční jak Vám, sami sobě a mezi sebou.

Romance o nenápadné paní: Ztratily se rychlíkové příplatky a jízdenky za 18 000. Případ podle skutečné události z roku 1956.

Nádražní pokladní Eva Vránová přichází o práci, protože je podezřelá z odcizení rychlíkových příplatků a jízdenek. Zeman je do případu vtažen svou ženou a matkou, které nevěří na vinu Evy. Pak se dozví, že pokladní Maxova chodí s manželem Vránové. Ukazuje se, že Vondrovou okradli její kolegové. Maxová chtěla Vondru a pokladní Kalčík peníze.

Neprávem obviněná pokladní se jmenovala ve skutečnosti Růžena Vavřínová a manžel jí ve skutečnosti nepodváděl. Celou dobu, co byla obviňovaná, při ní věrně stál. Po zjištění pachatele se už nevrátila do práce, ale nastoupila v České Třebové do účtárny. Pachatelem byla skutečně její kolegyně, kterou dopadli po složitém sledování ukradených jízdenek (sledovali je podle čísel), kdy si jedna všímavá cestující všimla u které pokladny za jízdenky zaplatila a následně se po provedené prohlídce pachatelka prozradila sama, neboť najednou zaplatila dlouho nesplacený osmitisícový dluh.

501px-rb-velrod-p-_mz.jpg

 

 

 

 

 

 

Konec velké šance…..a agenta Bláhy:

Agent Bláha se snaží dostat z Československa. Je ale vážné nemocný a na útěku před policií, která ho má neustále v merku. Jeho kontakt Hackl se mu snaží pomoct, ale Bláha si chce ještě vyřídit účty se Zemanem. Po vyléčení si vystopuje Zemana s jeho ženou a chce Zemana zabít. Ludmila Zemanová umírá za svého muže a Zeman zabije agenta Bláhu. Jeho prozrazený kontakt Hackl utíká z Československa pod pátravým zrakem poručíka Žitného z Stb.

Trochu akční, nijak podložený dobrodružný díl ukazující opět západní agenty jako nejhorší skety. Je s podivem, že nikomu nepřijde divné, že profesionální policista Zeman se snaží Bláhu zabít a přitom na něj volá:,, Jménem zákona, stůj!!!!´´

Epilog: Pokračování opět příště. Pokud mě nezavřou….angel

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář